Domy jednorodzinne

Zastosowanie do budowy domów jednorodzinnych

Technologia SUNDAYsystemTM znajduje szerokie zastosowanie we wznoszeniu domów jednorodzinnych, zarówno parterowych i z większą ilością kondygnacji, a także do budowy domów i kompleksów wielorodzinnych (szeregowych) oraz dużych rezydencji. Z wielu ważnych atutów technologii szkieletowej dla budownictwa jednorodzinnego najważniejsze są: energooszczędność i szybkość realizacji – gotowy do zamieszkania dom wykonany w technologii szkieletowej może powstać już w 3 miesiące!!!.

Poniżej prezentujemy opis poszczególnych elementów domu wykonanego w technologii szkieletowej, zobacz także dostępne projekty domów szkieletowych.

konstrukcja domu...
dom szkieletowy
dom szkieletowy
domy szkieletowe...
ściana domu...

Konstrukcja ścian zewnętrznych

Panel ścienny składa się ze słupków dołem osadzonych w profilu pełniącym rolę podwaliny, od góry zamkniętych podobnym profilem – oczepem, na którym spoczywają dźwigary dachowe. Konstrukcja stalowa oparta jest na module 60 cm, tzn. w takiej odległości od siebie rozmieszczone są słupki w panelach i dźwigary dachowe. Usztywnienie paneli uzyskuje się za pomocą profili poziomych mocowanych do słupków. Konstrukcja uzyskuje pełną sztywność po poszyciu płytą. Ocieplenie ścian zewnętrznych stanowi wełna szklana układana w grubości konstrukcji między słupkami. Na płycie, która poszywa szkielet od zewnątrz, mocowany jest styropian.

Parter domu jednorodzinnego

Dom parterowy o nieskomplikowanej bryle może posiadać dowolną aranżację wnętrza - ściany wewnętrzne wykonywane są z kształtowników stalowych ogólnie dostępnych na rynku. Ściany te należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta zastosowanego systemu. Oczywiście ważne jest wytłumienie akustyczne ścian działowych warstwą wełny mineralnej.

dach domu szkieletowego
dach domu szkieletowego

Poddasze i dach

Więźbę dachową w budynkach parterowych stanowią dźwigary kratowe w rozstawie 60cm. Poddasze użytkowe wymaga zastosowania układu krokwiowo-jętkowego, gdzie krokwie połączone są z belkami stropowymi. W domu z dachem krokwiowo-jętkowym wszystkie ściany wewnętrzne na poddaszu to wyłącznie niezależne od konstrukcji ścianki działowe.

Ocieplenie poddasza stanowi wełna mineralna grubości 20 cm. Ważne jest wykonanie przestrzeni wentylowanej między warstwą ocieplenia a poszyciem dachu. Ponieważ grubość samej konstrukcji jest o kilka centymetrów mniejsza niż grubość wełny, do krokwi standardowo mocowane są od strony wnętrza poprzeczne profile, do których przykręca się płyty gipsowo kartonowe stanowiące wykończenie ścian i sufitów poddasza. W budynku parterowym cała przestrzeń między dźwigarami dachu jest przestrzenią wentylowaną . Dlatego w obu przypadkach ważne jest zapewnienie do niej dostępu powietrza na długości okapów . Rozwiązują to np. kratki wentylacyjne umieszczane w podbiciach okapów oraz wentylacja kalenicowa liniowa lub wywietrzniki połaciowe usytuowane w rejonie kalenicy.

Dach w stanie surowym jest poszyty płytą wiórową. Następna warstwa to papa, na której układa się pokrycie – najczęściej dachówki bitumiczne. Można również zastosować pokrycie blachą lub blachodachówką na łatach. Rozwiązania powyższe są indywidualnie analizowane w zależności od rozpiętości, przyjętego układu dachu, kątów pochylenia połaci, stref klimatycznych itp.